Szkolny spektakl ,,DZIADÓW” cz. III Adama Mickiewicza

Szkolny spektakl ,,DZIADÓW” cz. III Adama Mickiewicza

Już po raz drugi gościliśmy w naszej szkole Teatr FORMA z Białegostoku. W ubiegłym roku zaprezentowali nam ,,Ferdydurke” na motywach powieści Witolda Gombrowicza. Tym razem oglądaliśmy inscenizację III cz. ,,Dziadów” Adama Mickiewicza. Przedstawienie koncentrowało się na najważniejszych scenach dramatu, takich jak: scena więzienna, Wielka Improwizacja, Widzenie ks. Piotra czy Salon warszawski. Symboliczna, ale sugestywna scenografia, zmieniająca się w poszczególnych scenach na oczach widzów oraz kostiumy wprowadziły uczniów w realia i mroczny oraz tajemniczy klimat dramatu Mickiewicza. Ciekawym urozmaiceniem spektaklu było wykorzystanie płaskich lalek i ,,gadających głów” animowanych przez aktorów.

Celem tego niecodziennego, szkolnego spektaklu było przybliżenie uczniom problematyki i bohaterów dzieła A. Mickiewicza, które uważane jest za utwór trudny i niezrozumiały a obowiązkowy w klasie drugiej. Atmosfera ciszy i skupienia, jaka panowała na widowni świadczyła o tym, że występującym udało się zaciekawić młodzież, przybliżyć jej głębokie sensy tego dramatu wpisujące się w tegoroczne obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Galeria.

Agata Golonka

Skip to content