Spektakl teatralny “Ferdydurke”

We wtorkowy poranek, 17 października 2017 r. gościliśmy w naszej szkole aktorów z białostockiego Teatru Forma, którzy zaprezentowali nam wybrane wątki ,,Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, takie jak: lekcja polskiego, lekcja łaciny, wymiana poglądów pomiędzy Miętusem a Syfonem. Spektakl zakończył się sceną z wykorzystaniem masek, które nawiązywały do głównego tematu ,,Ferdydurke”, jakim jest FORMA rozumiana przez Gombrowicza jako sposób bycia, myślenia, mówienia, odczuwania i działania.

Uczniowie z ciekawością i uśmiechem na ustach oglądali poszczególne sceny a prawdziwe salwy śmiechu wybuchały, gdy sami musieli odegrać wyznaczone im role. Spektakl niestety trwał tylko 45 minut i  gdy się zakończył, nikt nie spieszył się do wyjścia, bo wszyscy odczuwaliśmy niedosyt.

Pozostaje mieć nadzieję, że dzięki przekonującej grze aktorów, którzy występowali w karykaturalnych maskach oraz włączeniu do gry widowni spektakl ten długo pozostanie w pamięci uczniów a trudne dzieło Gombrowicza nie będzie już dla nich ,,takie straszne i niezrozumiałe”.

Agata Golonka

Skip to content