“Narodowe Czytanie” w naszej szkole

“NARODOWE CZYTANIE” W NASZEJ SZKOLE

Tradycyjnie już nasza szkoła włączyła się do kolejnej, 8. edycji ogólnopolskiej akcji ,,Narodowe Czytanie”. W tym roku Para Prezydencka, pod której patronatem odbywa się ta akcja zaproponowała do wspólnego czytania nowele polskie. Z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta wybrane zostały następujące lektury:

1. Dobra pani Elizy Orzeszkowej

2. Dym Marii Konopnickiej

3. Katarynka Bolesława Prusa

4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru Sanatorium pod klepsydrą) Brunona Schulza

5. Orka Władysława Stanisława Reymonta

6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego

7. Sachem Henryka Sienkiewicza

8. Sawa ( z cyklu Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego

W specjalnym liście zachęcającym do udziału w tegorocznej akcji Pan Prezydent napisał, że jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi oraz refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Lektury te uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Nasze wspólne czytanie rozpoczął dyrektor szkoły Mirosław Kowalski, który zaprezentował fragment ,,Katarynki” Bolesława Prusa. Wybrane fragmenty kolejnych utworów czytali uczniowie i nauczyciele, którzy wyrazili chęć zmierzenia się z zaproponowanymi nowelami. Tym razem, korzystając ze słonecznej, letniej jeszcze pogody, czytaliśmy na skwerku przed głównym wejściem do szkoły. Biorący udział w akcji uczniowie, ulokowani na materacach i kocach rozłożonych na trawie, mogli z przyjemnością oddać się słuchaniu czytanych fragmentów.

Wszystkim uczestnikom tegorocznego ,,Narodowego Czytania” dziękujemy za aktywny udział i zapraszamy za rok do wspólnego czytania ,,Balladyny” Juliusza Słowackiego.

Skip to content