Niepodległa 1918 – 2018

Niepodległa 1918 – 2018

Piękny, słoneczny, wrześniowy poranek. Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych krzątają się po szkole, jedni cichutko uczą się w swoich salach, inni, jak mrówki pracują, przygotowując się na niecodzienną chwilę. W środę, 19 września 2018 roku, przenieśliśmy się w czasie. W tym wyjątkowym dniu odbyła się wystawa poświęcona obchodom jubileuszu 100 – lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę w ramach ogólnopolskiej kampanii „Dumni z Polski”. Organizatorem obchodów jest Zarząd Powiatu w Parczewie. Dzięki kreatywności nauczycieli i uczniów naszej szkoły, przybyli goście, w pięknej scenerii lat międzywojennych mogli skosztować potraw z tego okresu, między innymi: wojskowej grochówki, bigosu żołnierskiego, wędzonego jesiotra, karpia po żydowsku. Na deser było coś słodkiego, tort, ryż z jabłkami, ślimaki drożdżowe, placek z makiem i jagodami. Uczennice technikum fryzjerskiego zaprezentowały eleganckie fryzury i stroje z lat 20 i 30 XX wieku. Przygotowały stylizacje, które doskonale oddały niepowtarzalny styl, charakteryzujący tamte lata. Na tę okazję została również przygotowana wystawa tematyczna poświęcona postaciom historycznym, które odegrały znaczące role w odzyskaniu niepodległości przez Polskę, a także ekspozycje: książek, dokumentów, monet, przedmiotów codziennego użytku. Dzięki zasobom Szkolnego Koła LOK, uczestnicy wystawy mieli możliwość obejrzeć z bliska elementy wyposażenia żołnierzy z okresu walki o wolność, repliki broni, a także broń współczesną.
To była niesamowita podróż w czasie, wspaniała lekcja historii i patriotyzmu, dzień zadumy. My, dziś wolni, musimy pamiętać, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba pamiętać, o tych, dzięki którym stoimy tu i teraz, w pełni nieskrępowani i niezależni. Powinniśmy dbać o to, by przyszłe pokolenia znały historię i pielęgnowały pamięć o niej.

Małgorzata Wróblewska
Sylwia Budzyńska

Skip to content